Richard Vašečka
Koľko zarába poslanec Richard Vašečka? Ale nielen o tom.


Richard Vašečka je poslancom NR SR a predsedom poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Je členom parlamentných výborov pre obranu a bezpečnosť a na kontrolu Vojenského spravodajstva. Pätnásť rokov vyučoval katolícke náboženstvo na cirkevnom gymnáziu v Žiline. S manželkou Martuškou a ich štyrmi deťmi žije v Marčeku, v malej dedinke neďaleko Žiliny. Je vedúcim spoločenstva Nový Jeruzalem. Prispieva do rubriky Rodina v časopise Nahlas, bloguje na portáli SME. Venuje sa prednášaniu na témy manželstva, rodiny, sexuality, vzťahov a praktického uplatňovania viery v každodennom živote.

Rišo politika alebo vyučovanie v škole, čo robíš radšej?
Jednoznačne radšej vyučovanie. Či už v škole (čo bohužiaľ už nestíham vykonávať - tento školský rok je prvý v mojom produktívnom živote, ktorý neučím) alebo pre kresťanské komunity po celom Slovensku. V Žiline sme pred štyrmi rokmi rozbehli projekt Škola viery a kresťanského života pre dospelých veriacich, ktorý prebieha po sobotách. Tam s radosťou a veľkým uspokojením pravidelne prednášam. Používam tak dary, ktoré mi Pán dal a zároveň si udržiavam svoju profesijnú zručnosť, aby som sa nemusel z takéhoto dôvodu zubami nechtami držať poslaneckého mandátu až do dôchodku.

Napadlo ti vôbec pred pár rokmi, že sa dostaneš do vysokej slovenskej politiky a budeš sedieť v poslaneckej lavici?
Ani náhodou. O politiku som sa však ako občan zaujímal a ako učiteľ som o nej pravidelne so študentmi hovoril, zväčša na ich popud. Veľmi často moje plamenné vyjadrovanie na tieto témy spôsobilo, že žiaci nakoniec hodiny hovorili: „Pán profesor, choďte kandidovať, my vás budeme voliť." Bral som to samozrejme s úsmevom.

Bežní ľudia vedia o práci politikov veľmi málo, iba to, čo sa dostane do médií. Ako by si predstavil svoju prácu ľuďom? Robíš niečo iné okrem sedenia v poslaneckej lavici?
Pre tých, čo sú na Facebooku, odporúčam navštíviť moju stránku Richard Vašečka - Jeden z nás. Tam pravidelne pridávam informácie o svojej poslaneckej činnosti, ktorá je naozaj veľmi rozmanitá. Okrem rokovania parlamentu, parlamentných výborov a poslaneckých klubov veľa cestujem, stretávam sa s ľuďmi, pracujem v poslaneckej kancelárii v Žiline. Viac si môžete prečítať v článku na portáli Cesta+ http://www.cestaplus.sk/zparlamentu/nazov/poslancom-je-sveta-zit.

Ako sa dá skĺbiť život v rodine s politickými funkciami?
Je to veľmi náročné. Verím však, že moje pôsobenie v politike je Božím povolaním. Inak by som do toho ani nešiel. A Otec nebeský vie, čo potrebujeme. Preto verím, že sa to skĺbiť dá. Konkrétne to znamená efektívne a intenzívne využívať čas. Byť manželom a otcom naplno, keď som doma. Mať spoločné zážitky. Byť v každodennom kontakte - aspoň telefonicky. Každý večer, keď som v parlamente v Bratislave, mi volá naša staršia dcéra. Pár viet o tom, čo nového, ako sa má, čo ju trápi, z čoho dostala jednotku.

Prekvapilo ťa niečo nepríjemne v politike?
Veľa času mimo domov a obrovský rozdiel medzi realitou a mediálnym obrazom o tom, čo sa deje v politike. Obe v oveľa väčšej miere, než som predpokladal.

Čo je v politike také, o čom si ako bežný občan Slovenska netušil, ale je to tam?
Kopec drobných vecí, ktoré sa prakticky do médií (a teda ani k občanovi) nedostanú. Mravčia práca jednotlivcov aj inštitúcií, ktorú nikto nevidí a neocení, ale bez ktorej by tento štát a jeho inštitúcie nemohli existovať. Nie je potrebné, aby všetci o všetkých týchto veciach vedeli. Ale bolo by žiaduce, aby ľudia vedeli, že tu tieto veci sú a aby v prípade záujmu vedeli, kde sa o nich dozvedia viac. Dnes je veľa vecí „vzdialených" len na jeden klik.

Čo je úlohou výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť?
Výbor je menšia jednotka parlamentu. Ten náš tvorí trinásť poslancov - siedmi vládni a šiesti opoziční. Venujeme sa zákonom, ktorých obsah sa týka obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky. Tie prichádzajú na výbor po ich schválení celým parlamentom v tzv. prvom čítaní. Keď prejdú výborom, prerokuje ich parlament v druhom a treťom čítaní na ďalšej schôdzi. Zákon na výbore vysvetľuje predkladateľ zákona. V našom prípade najčastejšie ministri obrany a vnútra, prípadne ich štátni tajomníci alebo iní predstavitelia rezortu. Odpovedajú na otázky poslancov, posudzujú možné zmeny a vylepšenia. Výbor sa však schádza aj kvôli mimoriadnym udalostiam týkajúcich sa brannobezpečnostnej oblasti. Napríklad kvôli situácii na Ukrajine alebo kvôli rôznym podozreniam.

Dá sa reálne dosiahnuť nejaká pozitívna zmena, keď je poslanec v opozícii?
Samozrejme. Jedna z najdôležitejších úloh parlamentu je kontrolovať vládu. Táto úloha je v súčasnosti o to významnejšia, že vláda nie je koaličná, ale prvýkrát v moderných dejinách Slovenska ju tvorí jedna strana. Poslanci Smeru túto úlohu neplnia. O to potrebnejšie je, aby poslanci opozície boli ostražití, nemlčali a upozorňovali médiá i verejnosť na skryté úskalia činnosti vládnej moci.
Ďalšie možnosti poskytuje legislatívny proces. Zákony môžeme navrhovať, dopĺňať, zlepšovať, rokovať o nich s ministerstvami. Hoci väčšinou naše návrhy hlasovaním neprejdú, upozornia na problém, vyvolajú spoločenskú diskusiu a často sú v tichosti prevzaté vládnou väčšinou a o pár mesiacov sa stávajú súčasťou vládnych návrhov zákonov.
Každý človek, zvlášť kresťan, okrem toho prináša do prostredia, kde žije a pracuje, určitú atmosféru, istého ducha, ktorý môže priniesť zmenu. Verím, že ako učeník Ježiša Krista prinášam do parlamentu Božieho Ducha, ktorý nie je v menšine ani v opozícii, ale má všetku moc.

Keby si mal moc zmeniť v okamihu tri veci na Slovensku, ktoré by to boli?
1. Aby som sa obrátil a z celého srdca miloval Boha.
2. Aby Cirkev na Slovensku naplno žila a hlásala radosť evanjelia.
3. Aby sa ľudia nebáli a aktívne sa zaujímali o svoje okolie, spoločnosť, verejný priestor.

Spoločenstvo Nový Jeruzalem funguje už 20 rokov. Kde sa nachádzate so spoločenstvom teraz a čo v ňom prežívate?
Vznikli sme ako spoločenstvo vysokoškolákov, dnes sme prevažne spoločenstvo rodín. Náš vývoj sa dá prirovnať k dozrievaniu človeka. Tak ako deti (prípadne vnúčatá) prinášajú do rodiny nový vietor, tak ho prinášajú do spoločenstva noví ľudia. Okrem stálych a verných členov spoločenstva sa cez rôzne projekty ku nám dostávajú noví bratia a sestry. V posledných rokoch to boli najmä projekt Školy viery a kresťanského života, kurzy Alfa, Manželské večery, Rodičovské večery, stále prebiehajúce otvorené modlitebné stretnutia, Ženské stretnutia, Chlapské večery. Ide o desiatky a stovky ľudí.
Tiež nám leží na srdci spolupráca spoločenstiev v Cirkvi v Žiline. Boh nás vedie k jednote, podpore a spolupráci v Kristovom tele.

Ak by si mal 1.000.000 € ako by si ich použil?
Asi by som postupoval ako v prípade financií našej rodiny. Poradil by som sa s manželkou, prípadne ďalšími ľuďmi, ktorým dôverujem. 100 000 € by som dal ihneď bokom ako desiatky. Časť peňazí (možno tretinu) by som použil na pomoc ľuďom, ktorí ju najakútnejšie potrebujú (asi prostredníctvom ľudí, ktorí takýmto ľuďom dlhodobo pomáhajú). Zvyšok (teda niečo cez pol milióna) by som použil na podporu projektov, ktoré majú potenciál vniesť zmenu trendov v Cirkvi a spoločnosti. Inými slovami projektov, ktoré sledujú to nové, čo Boh dnes robí, projektov, ktoré prinášajú Božie kráľovstvo do rôznych oblastí života spoločnosti.

Čo pre teba znamená politika?
Pre mňa osobne to znamená Božie povolanie. Som v politike, lebo verím, že ma tu Boh povolal. Nie je to otázka mojich osobných ambícií, ani môjho celoživotného záujmu. To, že som sa dostal na kandidátku, ako som sa na ňu dostal, to, že som bol zvolený za poslanca, je jednoznačne Božie dielo a zásluha, nie moja.
Všeobecne pre mňa politika znamená službu ľuďom. Milovať ľudí znamená zaujímať sa o nich a pomáhať im dosiahnuť dobro, ktoré pre nich Boh pripravil. Ako kresťan som evanjeliom pozvaný, aby som nemiloval a nezaujímal sa len o tých, ktorí sú mi blízki, spriaznení, ktorí sú moji priatelia.
Byť v politike je pre mňa veľmi ťažké. Znamená to byť vzdialený od mojej rodiny a spoločenstva (väčšinu pracovného času strávim v Bratislave alebo na cestách) a stretávať sa s ľuďmi, ktorých nepoznám, ktorí mi často vyjadrujú nekonštruktívnu kritiku. S ľuďmi, ktorí mi, najmä na sociálnych sieťach a pri elektronickej komunikácií, vulgárne nadávajú, osočujú ma a preklínajú. Znamená to zanechať svojich študentov a učenie, ktoré mám veľmi rád a cítim sa v ňom doma.
Uvedomujem si ale, že Ježiš urobil niečo veľmi podobného. Opustil náručie Otca, zriekol sa seba samého a prijal prirodzenosť služobníka. Chcem byť ako Ježiš. Aj v politike.

Mnoho ľudí v dnešnej dobe na Slovensku prežíva ťažkú ekonomickú situáciu. Ako v tomto kontexte vnímaš svoj poslanecký plat?
Vždy, keď sa ma niekto pýta na plat, pozývam ho najprv pohovoriť si o mojej práci. Mzda je ocenením práce. Keďže som zástupcom občanov a som platený z ich daní, pokladám za legitímne, aby sa vyjadrovali k mojej práci a jej oceneniu. Treba však poznať obe skutočnosti: prácu (konkrétneho) poslanca aj skutočnú sumu jeho mzdy.
Tiež pozývam ľudí, aby si tipli, koľko zarábam. Schválne, koľko by ste tipovali vy?
Môj čistý príjem je 1290€, slovom tisíc dvestodeväťdesiat eur. To je môj plat. Žiaden iný príjem už nemám (učiť som prestal v júni 2013).
Okrem toho dostávam  1615€ na poslaneckú činnosť. V inom zamestnaní by sa to volalo cestovné, diéty, ošatné, náhrady telekomunikačných a iných výdavkov a podobne. Je to štedrá suma, ale ak nesedíte na zadku, cestujete a vykonávate rozsiahlu činnosť, napriek šetrnému postoju sa tieto prostriedky míňajú veľmi rýchlo.
Od svojho obrátenia v sedemnástich rokoch dávam desiatky. V tom pokračujem samozrejme aj ako poslanec. Keďže ľudia majú predstavu, že poslanec je bohatý človek, ktorý nevie, čo s peniazmi, dostávam aj veľa žiadostí o finančnú pomoc. Okrem ojedinelých prípadov ale radšej prispievam pravidelne na podporu dôveryhodných projektov v prospech núdznych na Slovensku i v zahraničí.

Čo by si chcel ešte odkázať ľuďom?
Veľmi rád by som bol s vami v aktívnom kontakte. Aby som tu nebol namiesto vás, ale za vás. Privítam, ak budete sledovať moju činnosť, vyjadrovať sa k nej, komunikovať svoje postrehy a návrhy. Poteším sa každej, hoci aj drobnej spolupráci. Nájdete ma na Facebooku, môj mail je richard.vasecka@nrsr.sk. Veľmi rád prijmem pozvanie na prednášku alebo diskusiu do vášho spoločenstva - či už o rodine alebo politike.
Ja sám Slovensko nezmením. Spolu s vami šance výrazne vzrastajú. Ale najmä: my a Boh sme väčšina.

 
autor
Ja osobne začínam vynechávať slovo modlitba zo svojho slovníka. Zdá sa mi, že pod týmto slovom si väčšina kresťanov ..
 
autor
Posledné mesiace boli či už pre vládu alebo parlament veľmi hektické. Zavraždením novinára Janka Kuciaka a jeho ..
 
autor
Pán miluje, keď s ním kráčaš po ceste, ktorú ti vybral.
 
 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie