Pouličná evanjelizácia formou "Treasure Hunting"
22. 6. 2019, Sad Janka Kráľa, Bratislava

Chcel by som sa s vami krátko podeliť o to, ako bolo na našom poslednom evanjelizačnom výjazde. Tento krát sme vyskúšali hľadanie pokladov (v origináli po anglicky "treasure hunting"). "Hľadanie pokladov". Ide o špecifickú technikou misijnej metódy pouličnej evanjelizácie, ktorej cieľom je hľadať a nájsť konkrétneho človeka alebo skupiny ľudí  a zvestovať mu/im evanjelium jemu/im prijateľnou formou. "Hľadanie pokladov" sme prakticky robili tak, že sme sa spolu modlili a potom sme si dali tri minútky na to, aby sme počúvali aké indície má pre nás Pán. Keď nás napadla nejaká indícia, alebo sme mali v modlitbe obraz, alebo vnímanie, zapísali sme si to na papier. Po modlitbe sme sa rozdelili do dvoch skupín po troch a išli sme hľadať indície prijaté v modlitbe. Priznám sa, že na začiatku som mal aj obavu ako to bude fungovať. Povedali sme si však že toto je taký tréning a že uvidíme. V parku sme boli asi dve hodinky ale zažili sme nakoniec úžasné veci.

Bol som prekvapený ako sme naozaj našli naše indície. Napr. na miestach ktoré sme vnímali v modlitbe ako napr. lavička pri Dunaji, alebo vežička v parku sme skutočne našli ludí, ktorí boli otvorení počúvať svedectvo a rozprávať sa o duchovných veciach. Tiež sedeli indície na dievča s červenými vlasmi, ktoré sme skutočne stretli a modlili sme sa za ňu. Stretli sme ju práve v momente vážneho životného rozhodnutia a už po pár slovách nášho rozhovoru nás poprosila za modlitbu za svoju vieru. My a aj ona sme vedeli že toto stretnutie nie je náhoda. Postupne sme sa v parku modlili za viacerých ľudí ktorí boli evidentne dotknutí a dojatí modlitbou. Pre mňa je to vždy úžasné povzbudenie vidieť ako sa Pán dotýka ľudí, ako sú dojatí, pohnutí, alebo z rozhovoru je evidentné že práve tento čas a toto miesto pripravil dopredu Pán.

Svedectvá niektorých služobných účastníkov:

"Bola to jedna z mojich prvých evanjelizačných akcií. Predtým ako som bola do toho reálne hodená som si myslela že mam viac odvahy :) ale veru nie je to vôbec jednoduché vychádzať sám zo seba a ísť proaktívne do veľa krát aj neprirodzenej a trápnej situácie.. ale ak mam pred sebou hlavný zmysel toho celého a pozerám sa na dar viery ako na nezaslúžený dar, tak to zrazu cele ide nejak ľahšie.. :). Bol to zároveň aj vzácny čas počas ktorého som mohla spoznať nových ľudí  z nášho Spoločenstva a vidieť v praxi ako cez nich Pán koná, čo bolo tiež veľmi inšpiratívne :) ."

Janka


"Pre mňa bol tento čas jeden z najzmysluplnejšie strávených časových úsekov v mojom živote ako vlastne každý evanjelizačný výjazd. Myslím si, táto kráľovská výsada prinášať evanjelium ľuďom, zvestovať Krista a uzdravovať v Jeho mene je najvzácnejší dar, ktorý sme pri krste a birmovke dostali. Tak to cítim ako privilégium, pre mňa biednu, hriešnu, ale vykúpenú Božiu dcéru. Evanjelizovanie a špeciálne aj táto metóda treasure hunting ma napĺňa veľkou nadprirodzenou radosťou a bázňou, čo všetko sa deje a môže diať v Božom kráľovstve. Radosť a veľká sloboda. Tieto dve slová najlepšie vystihujú túto moju skúsenosť."

Jaroslava

 
"Najviac ma na evanjelizácii oslovilo to že to naozaj funguje. Boh dáva indície a my ich hľadáme. Boli sme traja v jednej skupinke a Boh každému z nás dal indíciu keď sme ich poskladali Priviedli nás na miesto kde sme našli človeka s ďalšou indiciou. V tomto prípade to bolo číslo 16. Mal ho chalan na tričku."

Ivan


Veľmi radi by sme hľadanie pokladov zopakovali niekedy znova, možno koncom augusta. Je to naozaj jednoduché, netreba k tomu nič špeciálne len pár hodín času a ochotu počúvať Boží hlas a ísť do toho.  Ak by ste si to radi vyskúšali, tak dajte vedieť. Netreba sa toho báť, Pán túži každému zjavovať veci ktoré má nachystané,  treba k tomu len trošku odvahy vykročiť. Ak by ste si o treasure huntingu radi prečítali viac, tak je o tom celá kniha od Kevina Dedmona - HLEDÁNÍ POKLADU. Ak vás táto téma zaujíma pripájam popis ako sme postupovali my:
1.
Na začiatku je úvodná spoločná modlitba tímu za ľudí, ktorých si Pán vybral na ten čas a na tom mieste, taktiež za členov misijného tímu vnímať a poslúchať Ducha Svätého a za celý priebeh akcie pod vedením Ducha Svätého.

2.
Následne sa pokračuje v individuálnej modlitbe, kratšej alebo dlhšej meditačnej, ktorá je kľúčová časť tejto evanjelizačnej techniky. Počas tejto individuálnej modlitby si členovia tímu pýtajú od Pána konkrétne slová poznania, tzv. indície, ktoré si následne zaznačia do pripraveného formulára s kategóriami ako miesto (napr. lavička pri vode, pri dopravnej značke, most, nákupné centrum a pod.), meno a vzhľad osoby (napr. Timea, Karol, červené vlasy, tyrkysové tričko, klobúk s pásikom), možný predmet modlitby (napr. uzdraviť chrbticu, budovať alebo zanechať vzťah, posilniť manželstvo a pod.), niečo neobvyklé (napr. veterný mlyn, smeti, lízatko, delfín, 2 malé červené svetielka a pod.:)), vôňa alebo zápach (napr. kvet alebo stolica:)), špecifický zvuk (napr. idúci kočík alebo krik detí) a konkrétne číslo (napr.60). Zoznam indícií tvorí vlastne akúsi mapu k nájdeniu pokladu:).

3.
Po modlitbe sa členovia tímu rozdelia do trojíc, spoja si svoje indície, ktoré dostali od Pána počas modlitby a vydajú sa na dobrodružnú výpravu "hľadania pokladov". Ľudia sa hľadajú výlučne podľa indícií.

4.
Zvolí sa miesto (tiež podľa indícií) a hľadá sa človek, ktorého si Pán vybral, podľa "mapy pokladu". Keď trojica objaví čokoľvek zo svojej mapy, pristúpi k hľadanému človeku.

5.
Je potrebné nadviazať s dotyčným človekom alebo skupinou kontakt, priateľský, nenútený. Je možné začať aj priamo – trojica sa predstaví a povie o čo ide, že v modlitbe dostali od Boha inštrukcie a chceli by tomu človeku krátko požehnať alebo sa pomodliť za niečo čo ho trápi, bolí.

6.
Ak človek súhlasí, trojica sa modlí za konkrétne uzdravenie a požehnanie života človeka.

7.
Ak človek odmietne, trojica s ním môže nadviazať priateľský vzťah a pýtať si od Ducha Svätého povzbudzujúce slovo pre tohto človeka, nejaký odkaz.

8.
V "hľadaní pokladu" sa môže pokračovať až do vyčerpania všetkých indícií na mape.


 
autor
Ja osobne začínam vynechávať slovo modlitba zo svojho slovníka. Zdá sa mi, že pod týmto slovom si väčšina kresťanov ..
 
autor
Posledné mesiace boli či už pre vládu alebo parlament veľmi hektické. Zavraždením novinára Janka Kuciaka a jeho ..
 
autor
Pán miluje, keď s ním kráčaš po ceste, ktorú ti vybral.
 
 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie