Dá sa byť nevyhoriteľným?

Seminár s názvom Nevyhoriteľní priniesol aktuálnu tému. Účastníkom vytvoril priestor zastaviť sa uprostred náporu a poskytol množstvo užitočných informácií o tom, ako nájsť vnútornú silu a múdrosť vidieť veci z inej perspektívy.

V prvej časti celodenného programu nám Ján Košturiak ponúkol návod, ako sa nestratiť vo svete príležitostí a pokušení. Poukázaním na zrýchľujúci sa vývoj techniky vyzdvihol ešte väčšiu dôležitosť schopností spomaliť, byť offline a že menej je viac. Pomalšie napredovanie za cieľom je viac ako rýchle bezcieľne pobehovanie. Svojimi fotografiami prírody z rodného kraja umocnil dôležitosť hľadania ticha, pokoja, koncentrácie na dôležité veci a hlbokú prácu. Tá, keď je zasadená v Božom pláne, má i Boží manažment a plánovanie.

V druhej časti Marián Kolník upriamil našu pozornosť na osobné poslanie a hodnoty. Práve ich verbalizovanie nám pomáha byť úspešnými v dosahovaní cieľov. Predísť vyhoreniu môžeme aj tým, že sa slobodne rozhodneme dlhodobo nezotrvávať v prostredí, ktoré vyznáva iné hodnoty a má iné poslanie, ako je to naše. Tiež sme zisťovali, či žijeme našich šesť kľúčových životných rolí v rovnováhe.

Psychologička Denisa Zlevská nás v treťom bloku vtiahla do príbehu, ktorého autorom i hlavným hrdinom sme my sami. Cez aplikáciu (Kahoot) sme odpovedali na konkrétne otázky, ktoré nám odhalili spôsob nášho zmýšľania. Práve zmenou vzorcov zmýšľania a správania môžeme viesť príbeh našich životov tým smerom, ktorým chceme.

Veľmi chutný a pestrý obed bol príležitosťou nadviazať nové kontakty.

V panelovej diskusii nás spomínaní hostia vrátane moderátora Mária Tomášika inšpirovali svojimi osobnými skúsenosťami. Hovorili o tom, ako sa oni dostali cez vyhorenie, aké výstražné signály im pomáhajú vyvarovať sa mu a ako sa dá žiť to, o čom nám hovorili v predošlých blokoch.

V poslednom bloku nám Mário Tomášik vysvetlil princíp "Čo seješ, to žneš". Ako môžu byť vzťahy našou záchranou pred vyhorením, ale zároveň môžu pôsobiť aj opačne, ak sa o ne nestaráme. Naše životné poslanie nenaplníme sami. Potrebujeme k tomu ostatných, ktorým máme odpúšťať, pomáhať im, priať im a žehnať. Tak spolu budeme vytárať kultúru dobroprajnej spolupráce.

Magdaléna Žitňanská

Foto: Štefan Esztergályos

 
autor
Ja osobne začínam vynechávať slovo modlitba zo svojho slovníka. Zdá sa mi, že pod týmto slovom si väčšina kresťanov ..
 
autor
Posledné mesiace boli či už pre vládu alebo parlament veľmi hektické. Zavraždením novinára Janka Kuciaka a jeho ..
 
autor
Pán miluje, keď s ním kráčaš po ceste, ktorú ti vybral.
 
 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie